IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7 - Refresher
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance Refresher excl. cl. 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1 (IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre accepteringskontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, ekskl. Kl 7.
Du bliver samtidig i stand til at udvikle procedurer og værktøjer i forbindelse med kontrol af farligt gods forsendelser til luftfragt, videreformidle IATA DGR til andre uddannede medarbejdere samt undervise f.eks. pakkere af farligt gods. (undervisning kræver godkendelse hos trafikstyrelsen).
Målgruppe
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7 henvender sig til dig der på eksamenstidspunkter har et gyldigt bevis i henhold til IATA CBTA guidance tabel 7.3A. Alle med gyldigt bevis kan deltage. Dog er lovteksten på engelsk, og det anbefales derfor, at du har et godt kendskab til engelsk.
Indhold
- Identifikation af farligt gods
- Sikkerhedsdatabladet (pkt. 14)
- IATA DGR som dagligt opslagsværktøj
- De enkelte aktørers ansvar
- Uddannelsesbehov i virksomheden
- Lempelser/undtagelser
- Pakkeinstruktioner
- Valg, pakning og mærkning af emballager
- Transportdokumentation (udfyldelse)
- Godkendelse og test af emballager
- Acceptance-procedurer
- Uheld og hændelser med farligt gods
- Sammenhæng med ICAO-TI
Kursusdatoer
| startdato | slutdato | loaktion | varighed | pris | bestil |
|---|---|---|---|---|---|
| 21. april 2026 | 23. april 2026 | Hvidovre | 3. dage | DKK 8.610,00 |
Alle priser er ekskl. moms.
Kurset udbydes af: Bureau Veritas Solutions Denmark A/S.